Hırsız Alarm Sistemleri

Elektronik Güvenlik Sistemleri Kişisel Blogu

Hırsız Alarm Sistemleri

Hırsız Alarm Sistemleri

         Hırsız alarm sistemleri işletmelerimizde, evimizde ve korumak istediğimiz her türlü ortamda farklı farklı ekipmanlar ile art niyetli kişileri caydıran sistemlerdir. Genel olarak sistem bileşenlerini;

 1. Alarm Kontrol Paneli
 2. Keypad Tuş takımı [Alarm kurma çözme ve değişik fonksiyonlar için]
 3. Hareket Sensörleri;
 • Hareket Algılayıcılar [Normal, PET (Hayvan Algılamayan)]
 • Cam Kırılma Dedektörleri
 • Su Baskını Sensörleri
 • Duman Dedektörleri –Röleli
 • Isı Artış Dedektörleri –Röleli
 • Isı Artış + Duman Dedektörleri –Röleli (Kombine)
 • Doğalgaz Sensörleri
 • Manyetik Kontaklar (Normal, Gömme, Kepenk tipi vb.)
 1. Genişleme Modülleri
 • Alarm panelindeki bölge sayısını arttırmak için kullanılır.
 1. Aksesuarlar
 • Telefon arama ünitesi
 • Kumanda [Kumanda ile alarmı kurma-çözme için]
 • Besleme Trafosu [Ekipmanların sayısına göre 35 watt–50 watt]
 • Akü [Elektrik kesintisinde sistemi açık tutmak için]
 1. Siren
 • Dâhili Siren [İç Ortam İçin (Işıklı, Işıksız)]
 • Harici Siren [Dış Ortam İçin]
 1. IP Tabanlı iletişim Panelleri [Alarm İzleme Merkezleri İçin]
 • GSM Hattı ile GPRS Bağlantı
 • Network Hattı ile İnternet üzerinden bağlantı

Bu şekilde sıralayabiliriz.

        Alarm kontrol paneli, diğer güvenlik sistemlerinde olduğu gibi birçok markada görmek mümkündür. Piyasada firma güvencesi ve marka olarak en çok GE, Crow, DSC, Pyronix, Bosch, Paradox gibi ürünler tercih edilmekte ve kullanılmaktadır. Panele bağlı ekipmanlarda kurulumcu firmanın alarm sistemini kurmak istediğiniz alana yapmış olduğu ön keşif sonrası belli olmaktadır. Genel bir sistem: panel, keypad, hareket sensörü, iç ve dış siren, telefon arama ünitesi, akü ve trafodan oluşmaktadır.

        Keypad tuş takımları marka ve model olarak farklılık göstermesinin yanı sıra mevcut bir alarm kontrol paneline değişik markalarda 4 adete kadar takılabilir. En büyük avantajı evinizden çıkarken kapının yanındaki keypadden alarmı kurabildiğiniz-çözebildiğiniz gibi yatak odanızdan, oturma salonunuzdan yada mutfakta iken alarm sistemini kurmanızı çözmenizi sağlar.

        Hareket sensörleri çok çeşitli olup hemen hemen her ihtiyacınıza göre sensör bulmak mümkündür. İşletmelerinizdeki kasalarınız için darbe sensörlerinden tutunda masa altındaki panik butonuna kadar birçok çeşidi vardır. Mevcut alarm panellerinde her türü kullanılabilir.

        Genişleme modülleri paneller üzerindeki bölge sayısını artırmak için kullanılır. Diyelim ki evinize 6 bölgeli bir panel yaptırdınız, bunun birinci bölgesi genelde daire kapısına takılan manyetik kontak olup sırasıyla pencere manyetik kontakları, mutfak duman dedektörleri ve son olarak 6. Bölgede dış siren sabotajı olarak programlanmış olsun daha sonra evinizde bir alanı daha kontrollü bölgelere katmak istiyorsunuz fakat alarm panelinizde boş da zon bulunmamakta işte bu noktada devreye zon artırım kartları dediğimiz genişleme modülleri devreye girmektedir. Yalnız alarm sistemi kurmaya karar verdiğiniz zaman kurulumcu firmaya mutlaka panelin zon artırım kartı destekleyip desteklemediğini sorun çünkü maliyeti düşürmek için her marka panelin ekonomi serisi dediğimiz ürünleri vardır ve zon artırım kartını desteklemez.

        Aksesuarlar; telefon arama ünitesi, alarm besleme trafosu, kumanda ünitesi, akü vb. ekipmanlardan ibaret olup sistemin sürekliliği için kullanılmaktadır. Bunların içinden nadiren kullanılanı kablolu alarm sistemlerinde kumanda ile alarmı kurma çözmeye yarayan cihazdır. Bunun da panelde bir zon kullandığı unutulmamalıdır. Telefon arama ünitesi üzerine bağlı entegre sayesinde içerisine kayıtlı 8 adet telefon numarasını arayabilir ve önceden kaydedilmiş sesi karşı tarafa dinletebilir. Akü ve trafo sistemde mecburi olarak kullanılmaktadır. Bu sistemler zayıf akımla çalıştığı için ilgili trafo şebeke elektriği olan 220V.’yi panelin çalışma enerjisi olan 16V.’ye AC olarak indirmektedir. Kullanılan akü ise elektrik kesintilerinde sistemi çalışır vaziyette tutmak için kullanılır.

        Sirenler, iç ve dış siren olarak ikiye ayrılır ve dış sirenler 109Db gücünde modeline göre çift piezo yada en sık kullanılan tek piezo olarak karşımıza gelir. Modeline göre su geçirmezdirler ve kırılmaz plastik özelliğe sahiptirler. Evinizi ve işyerinizi alarm sistemi ile koruma altına almayı düşünüyorsanız, sisteminizi harici ve dahili sirenlerle de desteklemelisiniz. Sirenler, güvenliğinizi tehlikeye atabilecek herhangi bir eylem öncesi caydırıcı, sonrasında ise yaymış olduğu yüksek ses ve ışıklı uyarı ile önleyici bir unsurdur.

        İletişim panelleri, alarm sistemlerinin izleme merkezlerine sinyalleri en güvenilir şekilde göndermeye yarayan ekipmanlardır. Genelde opsiyonel olmasının yanı sıra bankalar, kuyumcular, dövizciler kısacası alarm panelinin sinyallerinin izleme merkezine sürekli ulaşmasını isteyen herkes tarafından kullanılabilirler. İletişim ücreti olarak maliyeti en az olandır (GPRS, İnternet). Fakat modül olarak fiyatları neredeyse alarm paneli fiyatı kadardır. Bu yüzden ev kullanıcıları tarafından tercih edilmezler. İnternet destekli olan network paneller; Alarm paneli ile izleme merkezi arasında internet veya network hattı üzerinden real time, kesintisiz ve hiçbir işletim maliyeti oluşturmadan iletişim sağlar. GPRS destekli olan modüller ise; alarm paneli ile izleme merkezi arasında GPRS üzerinden real time, kesintisiz ve düşük işletim maliyetli iletişim sağlar.

Mehmet GÜVEN

Tags: , , , , , ,