DSC Alarm Paneli izleme merkezi bağlantısı

DSC HABERALMA MERKEZİ BAĞLANTISI
DSC panelleri alarm izleme merkezine SIA ve Contact ID olarak iki farklı şekilde sinyal gönderir. İzleme merkezimiz de hangi formatın uygun olduğu belirlenir ve panel programı yapılırken bu şekilde ayar girilir.

[panel programında iken 350 section da SIA için 04-04 Contact ID için 03-03# tuşlanır]

Programlamaya başlamadan önce izleme merkezine sinyali göndereceğimiz alt yapı GPRS modül olacak ise panel programında sinyal gönderimini Contact ID olacak şekilde programlayınız.

Programlama bölümünde,

 • 301 section: 1.Receiver numarası #
 • 303 section: 2.Receiver numarası #
 • 310 section: Abone numarası #
  Örneğin abone numaramız 14498 olsun, sinyal gönderimi SIA ise 014498# yapın fakat Contact ID ise *5*498*66# yapılır. Abone numarasının başındaki rakamlar için kodlama şekli şu şekildedir.

11 için *2*
12 için *3*
13 için *4*
14 için *5*

 • 311 section: 1.Partition için abone numarası 4 haneli girilir.
 • 312 section: 2.Partition için abone numarası 4 haneli girilir.
 • 350 section: SIA gönderimi için 04-04# Contact ID için 03-03#
 • 367 section: 1-5 yak (1.partition sinyallerini gönderir)
 • 368 section: 1-5 yak (2.partition sinyallerini gönderir)
 • 377 section: 003-003-003-000-015-003-001-030-007-030-000#
 • 378 section: Test sinyalleri için saat giriyoruz 0100#
 • 380 section: 1-5-6 yak.
 1. Haberleşmeyi açar.
 2. 303 section a girilen yedek numarayı açar.
 3. Yedek numara 1. Numarayı arama başarısız olursa panelin yedek hattı aramasını sağlar.
 • 382 section: Panelde TL-260GS network, GPRS kartı bağlı ise 5-i yak. Bağlı değilse işlem yapma.

Samsung Security Manager (SSM)

Samsung Security Manager (SSM) 2.10
Merhaba, bu yazımızda samsıng firmasının ürünlerine ait ortak izleme yazılımı olan SSM uygulamasından bahsetmek istiyorum. Biliyorsunuz samsung güvenlik ürünlerinde kamera, dvr, nvr, access ve bir çok ürün yelpazesine sahip. DVR cihazların da Smart viewer ile başladığımız uzak izleme uygulamalarına NVR cihazlarında kullandığımız Net-i Viewer uygulaması ile devam ediyoruz. Müşterilerimiz eski noktalarında analog ürünler kullanıyorken yeni noktalarında ip sistem tercih etmiş olabiliyorlar. Bu aşamada her sistem için ayrı bir viewer kullanmak yerine SSM devreye giriyor ve tek uygulama üzerinden müşteri DVR cihazına, NVR cihazına ve IP kamerasına bağlantı kurarak tüm görüntüleri tek bir ekrana toplayabiliyor. Uygulamanın bence en güzel tarafı önceden cihaz üzerine binen tüm yetkilendirme, kullanıcı oluşturma gibi yükleri SSM’in kendi üstüne alması. Siz SSM i yükleyin ardından cihazlarınızı SSM ile admin kullanıcısı üzerinden iletişime geçirin ve artık DVR cihazınız sistem odasında sadece kayıtları tutmak için çalışsın. Bundan sonraki işleri SSM üzerinden kullanıcı grubu oluşturarak, kullanıcı ekleyerek, yetkilerini ayarlayarak ve hatta hangi kullanıcının hangi kameralara erişeceğini ekran layoutları oluşturarak hazırlayabilirsiniz.

Yenilenen 2.10 Versiyonu kurulumu ve yapılandırması hakkında bilgi almak için tarafımıza ulaşabilirsiniz. 

 

DVR Kayıt Cihazına Alarm Siren Bağlantısı

Güvenlik dün olduğu gibi bugün ve yarında her zaman ihtiyacımız olan bir sistemdir. Gerek ev güvenliği gerek işyeri güvenliği olsun bulunduğumuz ortamları kötü niyetli kişilerden korumak için alarm sistemi, lazerli çit güvenliği sistemi, kapalı devre kamera sistemi (CCTV) kısacası bulunduğumuz ortama göre ihtiyacımız olan sistemleri kullanmaktayız. Artık teknoloji çağında yaşadığımızı herkes biliyor, evimize aldığımız akıllı televizyonlar ile kablosuz internetimizi televizyondan bile kullanabiliyoruz. Aldığımız her cihaz evimizdeki iş yerimizdeki diğer akıllı cihazlar ile haberleşebiliyor. Evimize giderken bir sms ile evimizin ısısını bile kontrol edebiliyoruz. Bu giriş yazımızdan sonra dvr kayıt cihazlarımız ile alarm sistemimizi kendi aralarında haberleştirmeyi açıklamaya çalışacağım. Bildiğiniz üzere alarm sistemi ve kamera sistemi birbirinden bağımsız çalışan iki ayrı sistemdir. Alarm sensörü hareketi görür ve sensörün programlanmasına göre ya şifre girmek için kullanıcıya süre verir ya da direk sirenleri devreye sokar. Kamera sisteminde ise kamera gördüğü her kareyi kayıt eder ve geriye dönük kayıt izlemenizi sağlar. Çoğu zaman kullanıcı her iki sistemi kurdurmanın maliyetinden kaçınır ve ikisi arasında seçim yapar. Alarm sisteminde alarm ötmüştür hırsız kaçmıştır ama kullanıcı hırsızı göremez. Kayıt sisteminde ise hırsızı görür ama hırsızı panikleten herhangi bir siren sesi olmadığı için işini yapar gider. Şimdi gelelim iki sistemi birleştirmeye ya da daha ekonomik olacak şekilde kayıt cihazına sadece alarmın dış sirenini bağlamaya. Bu sistem sayesinde kamera kablosu kesildiğinde yada kamera hareket gördüğünde dvr kayıt cihazı kendi içerisinde bulunan röleyi sürebilir ve sireni devreye sokabilir. Burada dikkat edilmesi gereken kablo kesildiğinde devreye girmesini sağlamaktır çünkü normal çalışma saatinde ya da evde sürekli hareket halinde olduğumuz için kamera her hareket gördüğünde sireni devreye sokacaktır.


Resim1: DVR Cihazların arka panel görüntüsü genel.


Resim2: Alarm sireni bağlayacağımız bölümün görüntüsü.

Daha önce alarm sistemi kurduysanız ya da dış siren bağlantısı hakkında en ufak bir bilginiz varsa bu işlemi çok kolay bir şekilde yapabileceksiniz. Öncelikle Dış sirenlerin iç bağlantısını bir inceleyelim,


Resim3: Pyronix Deltabell serisi dış sirenin bağlantı şeması.

Resimde gördüğünüz bağlantı dış sirenin alarm paneli ile olan bağlantısıdır. Bizim Control Panel yazan sol kısımdaki bağlantı ile hiçbir işimiz yok. Deltabell yazan sağ taraftaki dış sirenin iç bağlantılarında sadece üç bağlantı yapacağız. Dış sirenin enerjisi için + ve – enerji ve kamera bağlantısı kesildiğinde sirenin çalışması için Bell kısmı. Resim2 de “alarm output” yazan yerde COM ve NC klemenslerini görmekteyiz. Com çıkışını tek bir kablo ile dış sirenin enerjisini verdiğimiz enerji kaynağının negatif yani (-) kutbuna bağlıyoruz. NC klemensini de dış sirendeki BELL kısmına bağlıyoruz işte hepsi bu kadar. Kamera kablosuna herhangi bir müdahale olduğunda DVR Com ve NC rölesini sürerek sirenin çalışmasını sağlıyor. Daha sonra gelelim DVR’ın kendi menüsünden röleleli programlamaya Bu her cihazda farklı olabilir ama genel mantık hepsinde aynıdır. Menüde izlediğiniz yönergelerde rölenin hangi durumlarda çalışması gerektiği yazar örneğin hareket gördüğünde, sinyal gittiğinde vs.. Biz diğer bütün seçili ayarları kaldıracağız ve sadece Video Kaybı diğer bir deyişle Video Loss kısımlarını seçili bırakacağız. Örnek,

Daha sonra sistem çalışmaya başlayacaktır. Menüdeki diğer kısımları da deneyerek farklı senaryolar oluşturabilirsiniz.
Mehmet GÜVEN
Güvenlik Sistemleri Uzmanı

Pinetron DVR Serileri Android Telefonlarda

Daha önceki yazımızda sizlere yeni pinetron dvr serileri ve iphone uygulamasından bahsetmiştik. Önceki yazımıza buradan ulaşailirsiniz. Iphone için geliştirilen Touch CMS yazılımının Andoid işletim sistemi yüklü telefonlar için de desteği çıkmış bulunmaktadır. Tek yapmanız gereken Android Market’e  gitmek ve MobileCMS uygulamasını telefonunuza yüklemek.
Ekran Görüntüleri